Okolice

Wyświetl większą mapę
Zobacz w GoogleMaps

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "Zagłębie" położony jest w centrum Ustronia Morskiego zaledwie 70 m od morza.

Ustronie Morskie (dawniej: niem. Henkenhagen) - jedna z najpopularniejszych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, w woj. zachodniopomorskim, powiat kołobrzeski, 15 km na wschód od Kołobrzegu.

Doskonały klimat o właściwościach leczniczych i mikroklimat lasów mieszanych wywiera bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Duża zawartość w powietrzu jodu (trzecie w świecie), możliwość korzystania z inhalacji z naturalnego aerozolu wody morskiej oraz tonizujący wpływ bryz morskich sprawiają, że rehabilitacja, wypoczynek i rekreacja prowadzone są tu przez cały rok. Atrakcyjne wielokilometrowe i zróżnicowane trasy rowerowe i piesze umożliwiają Państwu uprawianie czynnych form wypoczynku. Piaszczysta, czysta plaża, molo spacerowe, malowniczy klif to atuty Ustronia Morskiego.

Dogodny dojazd do Ustronia Morskiego zapewniają liczne połączenia autobusowe, regionalne mikrobusowe, kolejowe (stacja PKP), oraz zadbana sieć dróg.

 

Atrakcje Ustronia Morskiego i okolic

USTRONIE MORSKIE

  • Letni amfiteatr położony jest w parku nadmorskim w Ustroniu Morskim przy ul. Bolesława Chrobrego. W okresie letnim w amfiteatrze organizowane są imprezy: koncerty, wieczory kabaratowe, animacje dla dzieci.

 

 

 

 

  • Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Bolesława Chrobrego 10 - wybudowany w stylu neogotyckim w 1885 r., a rozbudowany w latach 1983-1986, poświęcenie kościoła miało miejsce w 1990 r. Najstarsza część kościoła znajduje się od strony prezbiterium (widoczna różnica w kolorze cegieł). We wnętrzu uwagę zwraca drewniane sklepienie kościoła, a także ołtarz główny.

      Msze święte odbywają się w niedzielę w godzinach: 9.00, 10.30, 17.00.                            W okresie wakacyjnym dodatkowo w godzinach: 12.00, 19.00.

 

  • Dwa mola spacerowe o długości około 100 metrów. Jedno zlokalizowane jest w okolcy przystani rybackiej (przedłużenie ul. Rybackiej), drugie pomiędzy ulicami Ku Morzu (Sianożęty) i Nadbrzeżną (Ustronie Morskie).

      Trzecie molo znajdujące się na przedłużeniu ul. Nabrzeżnej, jest obiektem                      prywatnym, na którym znajduje się taras o powierzchni ok 400 metrów i restauracja.

 

 

 

  • Dąb "Bolesław" (800 lat) i dąb "Warcisław" (640 lat) - najstarsze drzewa w Polsce. Dąb "Bolesław" został powalony przez wichurę 01.06.2016 r. Pozostałości drzewa pozostały na miejscu jako pomnik przyrody. Do dębów prowadzi błękitny szlak turystyczny o łącznej długości 31 km, który zmierza dalej w kierunku Lasu Kołobrzeskiego.

 

 

 

 

  • Lotnisko w Bagiczu, na którym odbywają się luty turystyczno-widokowe samolotem i motolotnią, a także skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo - rekreacyjnych, takich jak np. odbywających się w lipcu Motolotniowych Mistrzostw o Puchar Bałtyku. W trakcie imprezy organizowane są kursy na uzyskanie licencji pilota motolotniowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DYGOWO

  • POMERANIA FUN PARK Pyszka 4 - największy Park Rozrywki na Pomorzu zachodnim. Atrakcje zewnętrzne dostępne są sezonowo, natomiast atrakcje całoroczne działają niezależnie od pogody. Na terenie parku znajdują się również: kawiarnie, restauracja, chata grillowa..

 

 

 

KOŁOBRZEG

  • Latarnia morska o wysokości 26 m - została zbudowana w 1945 roku, na fundamentach potężnych zabudowań fortecznych i stanowi jednocześnie pomnik zwycięstwa nad Niemcami.

 

 

 

  

  • Molo zostało wybudowane w miejscu drewnianego mola, które zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Oficjalnie zostało otwarte 19.06.1971 roku. Konstrukcja ma długość 220 m i szerokość 9 m, a pomost spacerowy znajduje się ok. 4,5 m nad poziomem morza.

 

 

 

 

  • Ratusz neogotycki z XIX w., będący wizytówką miasta, powstał według projektu Karola Fryderka Schinkela na miejscu średniowiecznego ratusza zburzonego w 1807 roku podczas oblężenia miasta. W 1913 roku został nieznacznie przebudowany. W 1945 roku podczas bitwy o Kołobrzeg, pomimo bombardowania śródmieścia, nie został zniszczony. Obecnie wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, Urząd Stanu Cywilnego i biuro Informacji Turystycznej.

 

 

  

  • Nowa Starówka - w wyniku działań wojennych centrum miasta zostało zniszczone. Budowa nowego osiedla rozpoczęła się w 1985 roku według koncepcji Michała Witwickiego z Międzyresortowej Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich. W ciągu kilknastu lat wzniesiono bloki mieszkalne, które wyglądem nawiązywały do dawnego budownictwa miast pomorskich, ale nie były ich kopią. Odtworzono przy tym średniowieczną siatkę kołobrzeskich ulic, a także przeprowadzono badania archeologiczne odkrytych podczas robienia wykopów piwnic.

 

  • Pałac Brunszwickich wybudowany w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów. W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe (wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, „Zbiory Metrologiczne” oraz wystawy czasowe), administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.
     

 

 

  • Muzeum Oręża Polskiego - istnieje od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasu wczesnego średniowiecza do współczesności, ułożone w porządku chronologicznym.

 

  • Fortyfikacje twierdzy - Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy, wtedy to właśnie zbudowano największe fortyfikacje. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg również pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj - przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.

 

  • Las Kołobrzeski - przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. W lesie znajdują się liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.

 

ZIELENIEWO

  • Dziki Zachód - jest rajem dla dzieci i nie tylko. Znajduje się tu wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, wiele placów zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Można tu pojeździć na wielbłądzie, byku (rodeo) lub koniu, odbyć przejażdżkę wozem lub pospacerować po miasteczku rodem z Dzikiego Zachodu.

 

GĄSKI

  • Latarnia morska (51,2 m) z 1878 r. - jedna z najładniejszych na wybrzeżu. Została wybudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, które powodują zjawisko anomalii magnetycznej. Dlatego właśnie morze w okolicy Gąsek określane jest mianem "Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego".
  • Neoklasycystyczny pałac stojący pośród rozległego parku.

 

SARBINOWO

  • Kościół z 1856 r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta, wewnątrz znajdują się wspaniałe witraże.
  • Zabytkowa chałupa z 1804 r. zbudowana z drewna dębowego z dachem pokrytym trzciną.

 

KOSZALIN

  • Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV w.
  • Ratusz z drugiej połowy XX w.
  • Gotycka kaplica św. Gertrudy z XIV w.
  • Kaplica Trójcy Świętej z XVIII w.
  • Średniowieczne kamieniczki
  • Fragmenty murów obronnych z XIV w.
  • Cerkiew - dawniej kaplica zamkowa.
  • Domek kata z XV w.
  • Muzeum Okręgowe - mieści się w rezydencji przy ul. Piłsudskiego. Eksponowane są tam zbiory przedstawiające historię miasta i regionu.
  • Góra Chełmska, na której stoi Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej, poświęcone w 1991 r. przez Jana Pawła II. Na szczycie znajduje się również wieża widokowa wysoka na 32,5 m.
  • Płonące Ptaki - przy ul. Gdańskiej. Jest to dzieło Władysława Hasiora ku pamięci "tym, którzy walczyli o polskość i wolność Pomorza". Obecnie metalowe ptaki już nie płoną.
  • Liczne parki i zieleńce - Koszalin dysponuje 7 parkami spacerowo - wypoczynkowymi (5 wpisanych jest do rejestru zabytków), 34 zieleńcami (2 wpisane są do rejestru zabytków), 2 rezerwatami przyrody oraz 12 ogrodami działkowymi, które okalają miasto.
  • Pomniki Przyrody - na terenie Koszalina znajduje się 56 drzew pomnikowych, zróżnicowanych pod względem gatunkowym (17 gatunków), jak i pochodzenia (9 gatunków pochodzenia obcego).

 

RUSOWO

  • Kościół filialny z XIV w. pw. Matki Boskiej Różańcowej stanowiący pomnik średniowiecznej architektury sakralnej. Wieża i nawa świątyni zbudowane są z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną. W kościółku zachował sie renesansowy dzwon z 1592 r. oraz drewniany wiszący świecznik o okrągłym kształcie z dwunastoma profitkami na świece symbolizujący jedność Kościoła Świętego.
  • Park Podworski, w którym znajduje się 8 pomników przyrody. Historia parku sięga XIX w.
  • Bastion wojskowy, gdzie można przejechać się wojskowym sprzętem pancernym.

 

plaża przy ulicy Nadbrzeżnej

obraz pochodzi ze strony: www.ustronie-morskie.pl 

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.