Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy

„ZAGŁEBIE” Ustronie Morskie

Ustronie Morskie

Letni amfiteatr położony jest w parku nadmorskim w Ustroniu Morskim przy ul. Bolesława Chrobrego. W okresie letnim w amfiteatrze organizowane są imprezy: koncerty, wieczory kabaratowe, animacje dla dzieci.

  • Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Bolesława Chrobrego 10 – wybudowany w stylu neogotyckim w 1885 r., a rozbudowany w latach 1983-1986, poświęcenie kościoła miało miejsce w 1990 r. Najstarsza część kościoła znajduje się od strony prezbiterium (widoczna różnica w kolorze cegieł). We wnętrzu uwagę zwraca drewniane sklepienie kościoła, a także ołtarz główny.

Msze święte odbywają się w niedzielę w godzinach: 9.00, 10.30, 17.00.
W okresie wakacyjnym dodatkowo w godzinach: 12.00, 19.00.

  • Dwa mola spacerowe o długości około 100 metrów. Jedno zlokalizowane jest w okolcy przystani rybackiej (przedłużenie ul. Rybackiej), drugie pomiędzy ulicami Ku Morzu (Sianożęty) i Nadbrzeżną (Ustronie Morskie).

Trzecie molo znajdujące się na przedłużeniu ul. Nabrzeżnej, jest obiektem prywatnym, na którym znajduje się taras o powierzchni ok 400 metrów i restauracja.

Dąb „Bolesław” (800 lat) i dąb „Warcisław” (640 lat) – najstarsze drzewa w Polsce. Dąb „Bolesław” został powalony przez wichurę 01.06.2016 r. Pozostałości drzewa pozostały na miejscu jako pomnik przyrody. Do dębów prowadzi błękitny szlak turystyczny o łącznej długości 31 km, który zmierza dalej w kierunku Lasu Kołobrzeskiego.

Lotnisko w Bagiczu, na którym odbywają się luty turystyczno-widokowe samolotem i motolotnią, a także skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo – rekreacyjnych, takich jak np. odbywających się w lipcu Motolotniowych Mistrzostw o Puchar Bałtyku. W trakcie imprezy organizowane są kursy na uzyskanie licencji pilota motolotniowego.

Dygowo

POMERANIA FUN PARK Pyszka 4 – największy Park Rozrywki na Pomorzu zachodnim. Atrakcje zewnętrzne dostępne są sezonowo, natomiast atrakcje całoroczne działają niezależnie od pogody. Na terenie parku znajdują się również: kawiarnie, restauracja, chata grillowa..

Kołobrzeg

Latarnia morska o wysokości 26 m – została zbudowana w 1945 roku, na fundamentach potężnych zabudowań fortecznych i stanowi jednocześnie pomnik zwycięstwa nad Niemcami.

Molo zostało wybudowane w miejscu drewnianego mola, które zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Oficjalnie zostało otwarte 19.06.1971 roku. Konstrukcja ma długość 220 m i szerokość 9 m, a pomost spacerowy znajduje się ok. 4,5 m nad poziomem morza.

Ratusz neogotycki z XIX w., będący wizytówką miasta, powstał według projektu Karola Fryderka Schinkela na miejscu średniowiecznego ratusza zburzonego w 1807 roku podczas oblężenia miasta. W 1913 roku został nieznacznie przebudowany. W 1945 roku podczas bitwy o Kołobrzeg, pomimo bombardowania śródmieścia, nie został zniszczony. Obecnie wewnątrz znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, Urząd Stanu Cywilnego i biuro Informacji Turystycznej.

Nowa Starówka – w wyniku działań wojennych centrum miasta zostało zniszczone. Budowa nowego osiedla rozpoczęła się w 1985 roku według koncepcji Michała Witwickiego z Międzyresortowej Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich. W ciągu kilknastu lat wzniesiono bloki mieszkalne, które wyglądem nawiązywały do dawnego budownictwa miast pomorskich, ale nie były ich kopią. Odtworzono przy tym średniowieczną siatkę kołobrzeskich ulic, a także przeprowadzono badania archeologiczne odkrytych podczas robienia wykopów piwnic.

Pałac Brunszwickich wybudowany w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów. W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe (wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, „Zbiory Metrologiczne” oraz wystawy czasowe), administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.

Muzeum Oręża Polskiego – istnieje od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasu wczesnego średniowiecza do współczesności, ułożone w porządku chronologicznym.

Fortyfikacje twierdzy – Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy, wtedy to właśnie zbudowano największe fortyfikacje. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg również pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj – przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.

Las Kołobrzeski – przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. W lesie znajdują się liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.

Zieleniewo

Dziki Zachód – jest rajem dla dzieci i nie tylko. Znajduje się tu wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, wiele placów zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Można tu pojeździć na wielbłądzie, byku (rodeo) lub koniu, odbyć przejażdżkę wozem lub pospacerować po miasteczku rodem z Dzikiego Zachodu.

Gąski

  • Latarnia morska (51,2 m) z 1878 r. – jedna z najładniejszych na wybrzeżu. Została wybudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, które powodują zjawisko anomalii magnetycznej. Dlatego właśnie morze w okolicy Gąsek określane jest mianem „Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego”.
  • Neoklasycystyczny pałac stojący pośród rozległego parku.

Sarbinowo

  • Kościół z 1856 r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta, wewnątrz znajdują się wspaniałe witraże.
  • Zabytkowa chałupa z 1804 r. zbudowana z drewna dębowego z dachem pokrytym trzciną.

Koszalin

  • Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV w.
  • Ratusz z drugiej połowy XX w.
  • Gotycka kaplica św. Gertrudy z XIV w.
  • Kaplica Trójcy Świętej z XVIII w.
  • Średniowieczne kamieniczki
  • Fragmenty murów obronnych z XIV w.
  • Cerkiew – dawniej kaplica zamkowa.
  • Domek kata z XV w.
  • Muzeum Okręgowe – mieści się w rezydencji przy ul. Piłsudskiego. Eksponowane są tam zbiory przedstawiające historię miasta i regionu.
  • Góra Chełmska, na której stoi Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej, poświęcone w 1991 r. przez Jana Pawła II. Na szczycie znajduje się również wieża widokowa wysoka na 32,5 m.
  • Płonące Ptaki – przy ul. Gdańskiej. Jest to dzieło Władysława Hasiora ku pamięci „tym, którzy walczyli o polskość i wolność Pomorza”. Obecnie metalowe ptaki już nie płoną.
  • Liczne parki i zieleńce – Koszalin dysponuje 7 parkami spacerowo – wypoczynkowymi (5 wpisanych jest do rejestru zabytków), 34 zieleńcami (2 wpisane są do rejestru zabytków), 2 rezerwatami przyrody oraz 12 ogrodami działkowymi, które okalają miasto.
  • Pomniki Przyrody – na terenie Koszalina znajduje się 56 drzew pomnikowych, zróżnicowanych pod względem gatunkowym (17 gatunków), jak i pochodzenia (9 gatunków pochodzenia obcego).

Rusowo

  • Kościół filialny z XIV w. pw. Matki Boskiej Różańcowej stanowiący pomnik średniowiecznej architektury sakralnej. Wieża i nawa świątyni zbudowane są z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną. W kościółku zachował sie renesansowy dzwon z 1592 r. oraz drewniany wiszący świecznik o okrągłym kształcie z dwunastoma profitkami na świece symbolizujący jedność Kościoła Świętego.
  • Park Podworski, w którym znajduje się 8 pomników przyrody. Historia parku sięga XIX w.
  • Bastion wojskowy, gdzie można przejechać się wojskowym sprzętem pancernym.

plaża przy ulicy Nadbrzeżnej

obraz pochodzi ze strony: www.ustronie-morskie.pl